JAK ZDROWO ŻYĆ?

Migdały – samo zdrowie

Migdały – jeden z najzdrowszych produktów świata. Pięć powodów, dla których zalicza się je do superżywności. Migdały należą do najzdrowszych produktów żywnościowych świata (tzw. superżywności). Są jednym z najlepszych źródeł magnezu i prawdziwym dobrodziejstwem dla serca. Mimo że kaloryczne, migdały pomagają spalić tłuszcz. To jednak nie koniec ich wpływu na nasze zdrowie. Oto kolejne dowody na to, że migdały powinno się jadać codziennie.

  • Wartość odżywcza migdałów, kaloryczność
  • Zdrowotne właściwości migdałów
  • 1. Migdały dobre dla serca: zmniejszają ryzyko miażdżycy
  • 2. Migdały zmniejszają ryzyko cukrzycy
  • 3. Migdały sprzyjają… odchudzaniu
  • 4. Migdały korzystne dla mózgu
  • 5. Migdały ważne dla odporności i wzroku
  • więcej –    http://kobieta.onet.pl/zdrowie/profilaktyka/migdaly-odmiany-lecznicze-wlasciwosci-jak-przygotowywac/xsmzkt#2.%20Migdały%20zmniejszają%20ryzyko%20cukrzycy

 

Polscy cukrzycy mają gorzej

Prawie milion osób w Polsce nie wie, że cierpi na tę chorobę. Tymczasem nieleczona prowadzi do ślepoty, niewydolności nerek i amputacji kończyn. Zwiększa też ryzyko udaru i zawału. Sprawdź, czy nie jesteś zagrożony.
Możemy w ogóle nie czuć żadnych objawów cukrzycy typu II, podczas gdy ona będzie już niszczyć nasz wzrok i nerki, kilkukrotnie zwiększać ryzyko udaru i zawału, skracając życie nawet o 10 lat. Innym powikłaniem jest amputacja kończyn. W Polsce wykonuje się ich 38 dziennie. Jak tego uniknąć? Badać regularnie poziom cukru we krwi.
Kto jest zagrożony?
Badanie poziomu cukru we krwi robi się raz na trzy lata. Niektórzy jednak muszą badać się raz w roku. Dotyczy to pań z zespołem policystycznych jajników, tych, które przebyły cukrzycę ciążową lub urodziły dziecko z masą ciała powyżej 4 kg, a także osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze lub choroby układu krążenia i mających podwyższony poziom cholesterolu. Zagrożeni są też otyli lub ci, u których w rodzinie ktoś chorował na cukrzycę. Nawet nieznacznie podwyższony cukier u dotąd zdrowego pacjenta musi zostać wyrównany do obowiązujących norm, ponieważ leczenie cukrzycy początkowej, decyduje o tym, czy chory po 16 latach będzie miał zawał i umrze. Zmniejsza też ryzyko innych powikłań.
Dobrze leczona cukrzyca nie powoduje powikłań
Leczenie cukrzycy polega przede wszystkim na utrzymaniu odpowiedniego poziomu cukru we krwi. Niestety, leki starej generacji obniżają go bez względu na to, czy jest on podwyższony czy też nie. W konsekwencji może to powodować groźne dla zdrowia niedocukrzenie objawiające się zaburzeniem koordynacji ruchów oraz śpiączką mogącą prowadzić do śmierci. Cukrzyk nie od razu zorientuje się, że ma niedocukrzenie. Tymczasem może np. prowadzić samochód. Wtedy stanowi takie samo zagrożenie dla innych i siebie, jak pijany kierowca. Stare farmaceutyki powodują też tycie pacjentów. Na szczęście, pojawiły się nowe leki inkretynowe, które obniżają poziom cukru tylko wtedy, gdy jest podwyższony. Opóźniają też wprowadzenie leczenia insuliną, prowadzą do zmniejszenia masy ciała i zmniejszają ryzyko sercowo-naczyniowe. Niestety, w Polsce są one nierefundowane.
Polscy cukrzycy mają gorzej
– Lecząc pacjenta muszę zapytać, czy stać go na leki inkretynowe, które w zależności od rodzaju będą kosztować od 200 zł do nawet 600 zł miesięcznie. Dla niektórych jest to bariera nie do przejścia – mówi diabetolog prof. Jacek Sieradzki. W dodatku w Polsce brakuje poradni leczenia stopy cukrzycowej, a te działające bankrutują, ponieważ bardziej opłaca się amputacja niż leczenie, gdyż jej wycena przez NFZ jest wyższa. Dlatego przodujemy w Europie w amputacjach. Słabe wykrywanie i słabe leczenie cukrzycy powoduje, że w konsekwencji pacjenci trafiają do szpitala na wyrównanie poziomu cukru, co generuje wysokie koszty, których można było uniknąć. Z powodu cukrzycy umiera w Polsce około 30 tys. pacjentów i liczba ta wzrasta, 8 tys. osób straciło wzrok, a 3,5 tys. jest dializowanych.

Niezaraźliwa epidemia
Mimo postępów w leczeniu, cukrzyca zajmuje piąte miejsce na światowej liście przyczyn zgonów. W Polsce nie ma danych mówiących, ile osób cierpi z powodu tej choroby, ale według szacunków może ich być nawet 3 mln. – Niepokojące jest to, że podczas gdy śmiertelność nowotworowa jest wartością stałą, umieralność z powodu cukrzycy wzrasta – alarmuje prof. Jacek Sieradzki. Jednym z czynników ryzyka zachorowania na tę chorobę jest otyłość. – Trudno się dziwić epidemii cukrzycy, zważywszy, że 20 lat temu cheeseburger był znacznie mniejszy i miał 330 kalorii, dziś ma ich prawie 600 – dodaje diabetolog. Dlatego oprócz edukacji społeczeństwa dotyczącej zdrowego trybu życia, trzeba badać poziom cukru we krwi, szczególnie u osób z grup ryzyka.

Tekst: Halina Pilonis

Światowy Dzień Zdrowia 2015

Światowy Dzień Zdrowia jest obchodzony co roku 7 kwietnia, w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia.
Każdego roku WHO wybiera jako temat przewodni inny obszar priorytetowy ważny z punktu widzenia zdrowia publicznego – w tym roku jest to Bezpieczeństwo Żywności.
Światowy Dzień Zdrowia 2015 jest okazją do przypomnienia i podkreślenia roli jaką zarówno rząd jak i rolnicy, producenci czy sprzedawcy, ale także każdy z nas, jako konsument, odgrywa w zapewnieniu bezpieczeństwa tego, co trafia „z pola na nasz stół”.

Bezpieczeństwo żywności leży u podstaw bezpieczeństwa żywnościowego, jednak pomiędzy jednym a drugim występują różnice. Bezpieczeństwo żywności to obszar działań związanych ze zdrowiem publicznym mających na celu zapewnienie konsumentom ochrony przed ryzykiem zatrucia żywności i chorobami przenoszonymi drogą pokarmową o przebiegu ostrym i przewlekłym. Niebezpieczna żywność może prowadzić do wielu problemów ze zdrowiem, takich jak biegunki, choroby wirusowe (pierwsze przypadki zakażenia wirusem Ebola związane były ze skażonym mięsem pozyskiwanym z dzikich zwierząt), problemy z płodnością, zaburzenia rozwoju i nowotwory. Bezpieczeństwo żywności jest więc warunkiem koniecznym bezpieczeństwa żywnościowego.

Nasze działania jako konsumenta

PIĘĆ KROKÓW DO BEZPIECZNIEJSZEJ ŻYWNOŚCI:

Utrzymuj czystość
– myj ręce przed kontaktem z żywnością i podczas jej przygotowania
– myj ręce po wyjściu z toalety
– myj i odkażaj wszystkie powierzchnie i sprzęty wykorzystywane podczas przygotowywania żywności
– chroń kuchnie i żywność przed owadami i innymi zwierzętami
Dlaczego?
Większość mikroorganizmów bytujących wokół nas nie wywołuje chorób. Jednakże część z nich, znajdująca się w płynach, wodzie, na ciele zwierząt i ludzi może być niebezpieczna i może stać się przyczyną choroby. Są one przenoszone na rękach, ubraniach i sprzęcie, np. deskach do krojenia. Nawet niewielki kontakt z nimi może spowodować przeniesienie ich na żywność i doprowadzić do wystąpienia zakażeń.

Oddzielaj żywność surową od ugotowanej
– oddzielaj surowe mięso, drób, owoce morza od innej żywności
– do przygotowania surowej żywności używaj oddzielnego sprzętu i przedmiotów np. noży i przedmiotów do krojenia
– magazynuj żywność w oddzielnych pojemnikach, tak aby nie dopuścić do kontaktu między żywnością surową z już ugotowaną
Dlaczego?
Surowa żywność, przede wszystkim mięso, drób, owoce morza (i odpady pochodzące z tych produktów) mogą zawierać niebezpieczne mikroorganizmy. Zawsze istnieje niebezpieczeństwo przeniesienia drobnoustrojów na inną żywność podczas jej przygotowywania i magazynowania.

Gotuj dokładnie
– gotuj dokładnie, przede wszystkim mięso, drób, jaja i owoce morza
– żywność taką jak np. zupy doprowadzaj do wrzenia tak, aby zyskać pewność, że osiągnęła ona temperaturę 70°C. Co do mięsa i drobiu, musisz mieć pewność, że soki z wnętrza tych produktów są czyste – nie różowe
– odgrzewaną żywność przed spożyciem również odgrzej do temperatury powyżej 70° C.
Dlaczego?
Właściwa obróbka termiczna żywności prowadzi do zabicia prawie wszystkich niebezpiecznych mikroorganizmów. Badania pokazują, że podgrzanie żywności do temperatury 70°C, pomaga w zapewnieniu bezpieczeństwa konsumentów. Szczególną uwagę zwróć na mięso mielone, duże partie mięsa i cały drób

Utrzymuj żywność w odpowiedniej temperaturze
– nie pozostawiaj ugotowanej żywności w temperaturze pokojowej przez okres dłuższy niż dwie godziny
– wszystkie gotowane i łatwo psujące się produkty przechowuj w lodówce (najlepiej w temperaturze poniżej 5°C)
– utrzymuj wysoką temperaturę (ponad 60°C) gotowanych potraw tuż przed podaniem
– nie przechowuj żywności zbyt długo, nawet jeśli przechowujesz ją w lodówce
– nie rozmrażaj zamrożonej żywności w temperaturze pokojowej (zanurz produkt w ciepłej wodzie lub użyj urządzeń grzejnych)
Dlaczego?
Mikroorganizmy mogą namnażać się bardzo szybko jeśli żywność przetrzymywana jest w temperaturze pokojowej. Podczas przechowywania żywności w temperaturze poniżej 5°C lub powyżej 60°C, wzrost mikroorganizmów jest wolniejszy lub nawet powstrzymany. Pamiętaj jednak, że niektóre niebezpieczne mikroorganizmy namnażają się w temperaturze
poniżej 5° C.

Używaj bezpiecznej wody i żywności
– używaj bezpiecznej wody lub poddaj ją takim działaniom, aby stała się ona bezpieczna
– do spożycia wybieraj tylko świeżą i zdrową żywność
– wybieraj żywność, która została przygotowana tak, aby była bezpieczna, np. pasteryzowane mleko
– myj owoce i warzywa, szczególnie jeśli jesz je na surowo
– nie jedz żywności, która utraciła już datę przydatności do spożycia
Dlaczego?
Surowe produkty, w tym woda i lód mogą być zanieczyszczone niebezpiecznymi mikroorganizmami i substancjami chemicznymi. Toksyczne substancje mogą powstawać w uszkodzonej lub spleśniałej żywności. Uważnie wybieraj surowe produkty i stosuj proste metody (tj. mycie i obieranie), które mogą obniżyć ryzyko zakażenia i zachorowania.
Wiedza = Zapobieganie